Parafia Miłosierdzia Bożego w Rudzienku

17 marca 2024 roku

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1. Od soboty, 16 marca trwa nowenna w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego.

2. Bóg zapłać za przygotowanie Drogi Krzyżowej  kandydatom do bierzmowania i Agnieszce Bielskiej oraz Renacie Jasińskiej.  W piątek o godz. 19 Droga Krzyżowa ulicami parafii ul. 3 Maja i ul. Piaskową. Rozkład niesienia krzyża wisi w gablocie. Proszę o dekorację trasy. Niech to będzie nasze świadectwo wiary i wspólna modlitwa. Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 17.

3. Dziękuję osobom zaangażowanym w zbiórkę na kwiaty do Grobu Pańskiego.

4. Ministrantów i kandydatów zapraszam na spotkania przygotowujące oprawę liturgii Wielkiego Tygodnia: w poniedziałek o godz. 18, w sobotę o godz. 10.30 oraz w Wielki Wtorek o godz. 18. Obecność obowiązkowa.

5. We wtorek, 19 marca uroczystość św. Józefa. O godz. 17 Msza św. za Józefów.

6. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy Wielki Tydzień. Proszę o przygotowanie palm.

7. Serdeczne podziękowania Rodzinie Bocianów i Całków  zaposprzątanie kościoła, złożoną ofiarę oraz przygotowanie Świątyni na całotygodniowe liturgie i ofiarę Henryki Makos. Ofiarodawcy będą wpisani do księgi pamiątkowej.

8. Zachęcam do czytania prasy katolickiej: tygodnika Idziemy oraz miesięcznika: Rycerz Niepokalanej, Rycerz Młodych i dla dzieci Rycerzyk Niepokalanej.

9. Parafia w Grzebowilku zaprasza w Niedzielę Palmową na Misterium Męki Pańskiej o godz. 15.

PRZEPISY POSTNE

W Środę Popielcową i w Wielki Piątek Męki Pańskiej obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości jedzenia. Tego dnia możemy spożyć trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Taki post obowiązuje od 18 do 60 roku życia.

Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych (piątki w ciągu roku, wigilia Bożego Narodzenia) obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, bez górnej granicy wieku.

ODPUSTY ZWIĄZANE Z WIELKIM POSTEM

W okresie Wielkiego Postu możemy uzyskać odpust zupełny, a więc darowanie kary doczesnej za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, jednak nienaprawione przez nas. Warunkiem uzyskania odpustu jest wzbudzenie takiej intencji, stan łaski uświęcającej, wyrzeczenie się przywiązania do grzechu, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża. Odpust zupełny można uzyskać w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu”, w każdą niedzielę i piątek za udział w nabożeństwie Gorzkich Żalów i Drogi Krzyżowej oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji.

SAKRAMENT POKUTY

W Środę Popielcową rozpoczyna się okres obowiązkowej spowiedzi wielkanocnej.