Parafia Miłosierdzia Bożego w Rudzienku

18 lutego 2024 roku

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1. W środę, 14 lutego rozpoczęliśmy Wielki Post, kwartalne dni modlitw o ducha pokuty oraz Tydzień modlitw o trzeźwość narodu. Zachęcam do podjęcia abstynencji i wpis do Księgi Trzeźwości. Puszka dla chorych podopiecznych Caritas.

2. Rozpoczęliśmy wielkopostne nabożeństwa: w piątki – Drogi Krzyżowej o godz. 16.30 dzieci i 18.30 młodzież i dorośli oraz w niedzielę – Gorzkich Żali o godz. 17. Zapraszam, aby rodziny zgłaszały się do prowadzenia rozważań Drogi Krzyżowej o godz. 18.30.

3. Dziś o godz. 17 Gorzkie Żale oraz rozpoczęcie formacji kandydatów do bierzmowania, spotkanie informacyjne dla rodziców i młodzieży. Puszka dla chorych podopiecznych Caritas.

4. Bardzo dziękuję za dekorację wielkopostną przed ołtarzem. Dziękuję Witoldowi i Jerzemu Rokickim za wykonanie stojaka do krzewu cierniowego.

5. Serdeczne podziękowania Rodzinie Dąbrowskich i Papisów zaposprzątanie kościoła, złożoną ofiarę oraz przygotowanie Świątyni na całotygodniowe liturgie. Złożono 1 ofiarę anonimowo.  Ofiarodawcy będą wpisani do księgi pamiątkowej.

6. W przyszłą niedzielę puszka na cele misyjne „Ad gentes”.

7. Zachęcam do czytania prasy katolickiej: tygodnika Idziemy oraz miesięcznika: Rycerz Niepokalanej, Rycerz Młodych i dla dzieci Rycerzyk Niepokalanej.

8. W środę odbył się pogrzeb Ś+P Janiny Rokickiej. Wieczny odpoczynek ...

PRZEPISY POSTNE

W Środę Popielcową i w Wielki Piątek Męki Pańskiej obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości jedzenia. Tego dnia możemy spożyć trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Taki post obowiązuje od 18 do 60 roku życia.

Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych (piątki w ciągu roku, wigilia Bożego Narodzenia) obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, bez górnej granicy wieku.

ODPUSTY ZWIĄZANE Z WIELKIM POSTEM

W okresie Wielkiego Postu możemy uzyskać odpust zupełny, a więc darowanie kary doczesnej za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, jednak nienaprawione przez nas. Warunkiem uzyskania odpustu jest wzbudzenie takiej intencji, stan łaski uświęcającej, wyrzeczenie się przywiązania do grzechu, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża. Odpust zupełny można uzyskać w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu”, w każdą niedzielę i piątek za udział w nabożeństwie Gorzkich Żalów i Drogi Krzyżowej oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji.

SAKRAMENT POKUTY

W Środę Popielcową rozpoczyna się okres obowiązkowej spowiedzi wielkanocnej.